Ajurweda, czyli starożytne indyjskie prawo zdrowotne

Ajurweda jest czasami nazywana “matką medycyny” (https://www.bee.pl/9391-ksiazki-medycyna-niekonwencjonalna-ajurweda). Jest to jeden z najstarszych systemów leczniczych i został oficjalnie uznany za jedną z koncepcji zdrowia i leczenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1979 roku. Ajurweda jest starożytną indyjską sztuką leczenia, ale przede wszystkim jest to sztuka utrzymania głównej równowagi ciała oraz zdrowia. Fuzja medycyny i psychologii i filozofii. Razem oznaczają one żyć długo i dobrze.

Jaka jest historia ajurwedy?

Warto wiedzieć, że ajurweda narodziła się ponad 5000 lat temu w regionie Kerala na południowo-wschodnim Półwyspie Indyjskim. Do dziś jest szeroko praktykowana w Indiach oraz na Sri Lance. Metody ajurwedyjskie można stosować w leczeniu każdej choroby, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Jest szczególnie skuteczna, gdy jej przyczyną są zaburzenia trawienia i metabolizmu. Na indyjskich uniwersytetach naucza się jej od 100 lat, ale przyszły lekarz większość swojej wiedzy czerpie z ust praktyka, mentora, którego nie spotka na uczelni.

Ajurweda, czyli poznanie swojego typu energetycznego

Kiedy człowiek się rodzi, jego energia utrzymuje doskonałą pierwotną równowagę. Ale z biegiem czasu, niszczymy go bezlitośnie. Złe jedzenie, stres, być ciężko na rzeczy, które są złe lub niemożliwe dla siebie. Napisany ponad 2000 lat przed wynalezieniem mikroskopu, klasyk medycyny ajurwedyjskiej, Charaka Samhita, opisuje fakt, że ciało składa się z komórek i 20 różnych mikroorganizmów, które powodują choroby. Jeśli próbujesz naśladować innych, tracisz swoje szczęście. Żyjemy wbrew sobie i często jesteśmy wbrew własnej naturze.

Na czym polega równowaga w ajurwedzie?

W ajurwedzie równowaga dotyczy wszystkich aspektów życia: ciała, ducha i umysłu. Ponieważ jeśli umysł jest chory, nie uzyskuje się prawdziwego zdrowia ciała. W ten sam sposób, jeśli twoje ciało jest zdenerwowane, nie uzyskasz spokoju umysłu. Współczesna medycyna zachodnia w końcu odkryła, jak bardzo na zdrowie i życie ludzi wpływa ich stan psychiczny, stosunek do otoczenia, a nawet myśli.